Müzik üretmeye yeni başlayacakların kafasındaki en büyük soru şudur. Bir ev kayıt stüdyosu inşa etmek büyük bir proje ve araştırma gerektiriyor mu?

Aylarca planlama , araştırma ve hazırlık aşamasımı vardır? Pek çok insan bu şekilde düşünse de gerçek iç açıcıdır. Başlamak sandığınızdan çok daha kolay. Çünkü gerçekten tek ihtiyacınız olan birkaç temel gerekliliktir.

 

Biz de size sıfırdan  temel bir ev kayıt stüdyosu inşa etmenin tüm süreci boyunca adım adım anlatacağız.

Öyleyse başlayalım. İlk olarak;

 

Evde kayıt pahalı olabileceğinden genellikle  müziklerini kaydetmek için insanlar mümkün olan en ucuz çözümleri ararlar. Ucuz bir stüdyo inşa etmek teknik olarak mümkün olsa da…

Böyle bir stüdyoda neyin başarılabileceğinin düşük sınırları vardır… ve gerçekten müziklerini kaydetme konusunda oldukça teknik problem yaşarlar.

 

Bunun yerine nokta atışı ürünlerin alınması yeni başlayanlara tavsiyemizdir.

 

1.Bir bilgisayar

 

Stüdyo’da müzik üretme ve kaydetme konusunda teknolojik yazılım ve programlar oldukça sık kullanılıyor. Bu programları kullanabilmeniz için öncelikle sahip olmanız gereken şey bir bilgisayardır. Bu programların istediği işletim sistemlerine bakarak bir bilgisayar edinebilir veya satın alabilirsiniz.

 

2.DAW / Ses Arayüzü Combo

Bir bilgisayarda müzik yapmak istiyorsanız, DAW - Digital Audio Workstation, yaratıcılığınızı ortaya koymanız için en önemli araçtır. Müzik prodüksiyon yazılımınız her şeyin merkezinde duracak ve bütün bu ekipmanınızı bir arada kullanmanızı sağlayacak en önemli yazılımdır. Bir DAW, müzik yapım süreci boyunca kullanılabilir: kayıt, düzenleme, aranje, mix ve hatta mastering için. Yapabiliyorsanız, DAW’ınızın kullanım şeklini test edebilmeniz için bu işlemleri gerçekleştirmeyi deneyin. Sık sık zorlanıyorsanız ve sürekli olarak kılavuza ve eğitim videolarına başvuruyorsanız, muhtemelen kullandığınız yazılım sizin için değildir ve başka bir yazılıma bakmanız gerekir.

Satın almadan önce, potansiyel DAW’nızın bilgisayarınızla, sahip olabileceğiniz diğer donanımlarla ve iş akışınız için gerekli olduğunu düşündüğünüz eklentilerle (Pluginleriniz / VST leriniz) uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

 

3.Stüdyo Monitörleri

4.Bir veya İki Mikrofon

5.Kulaklıklar

6.Birkaç Kablo

7.Bir Mikrofon Standı

8.Pop Filtresi

9.Kulak Eğitim Yazılımı