Müzikle yakından ilgilenenlerin hayalindeki meslek DJ’lik ilerleyen teknoloji sayesinde hobi olarak yapılmaya başlandı. Elbette DJ olmak için müzik tutkunu olmak, iyi bir müzik kulağına sahip olmak ve müzik hakkında bilgili olmak önem taşıyor; fakat yeterli olmuyor. DJ olmak için gerekli kısım ekipmanlar diyebiliriz. Peki, DJ ekipmanları nelerdir? Sorunun yanıtı bu yazıda!

 

İyi bir müzik kulağına ve kendilerine has bir tarza sahip olan DJ’ler hareketsiz ve melodik bir yapıya sahip olan müzik türünü baştan yaratıp daha önce görmediği ilgiyi görmesini sağlayabiliyor. Bu durum DJ’liğin gözlem ve yaratıcılık tarafını oluşturuyor. DJ’liğin altyapısını oluşturan ise DJ sistemleri. Studio Marketim avantajlarıyla sahip olabileceğiniz DJ ekipmanları ile DJ’lerin ruha iyi gelen dünyasına adım atabilirsiniz.

 

DJ ekipmanları nelerdir?

DJ’lerin sahip olması gereken ekipmanlar aynı olsa da her DJ’in teknik kapasitesi, tarzı ve yetenekleri farklı olabildiğinden ekipman tarafında da farklılıklar olabiliyor. Bağımsız bir kontrol ünitesi satın alan DJ, daha sonra MIDI veya zaman kodu kullanabilirliğine sahip olabiliyor. DJ ekipmanları almadan önce ihtiyacın ne olduğunu belirlemek önem taşıyor.

 

Hem amatör hem profesyonel için: DJ controller

DJ başlangıç seviyesinde de olsa profesyonel de olsa DJ controllerlarının önemini biliyordur. Turntable ve mikserin özelliklerini ve işlevlerini bir araya getiren DJ controllerı, bilgisayara bağlandıktan sonra DJ yazılımıyla birlikte müziği mikslemeye olanak tanıyor. Elektronik dans müziği, tekno müzik ve trap müzik gibi müzik türlerinin popülerleşmesiyle yayınlaşan DJ controller, kullanıcılara kolay bir kullanım sunuyor.

 

Şarkıyı farklılaştırmanın yolu: CDJ

DJ’liği hobi olmaktan çıkarmak isteyenler için zorunlu DJ ekipmanları arasında bulunan CDJ, çoğunlukla yan kısımlarına eklenen 2 adet turntable ile karşımıza çıkıyor. Controller cihazlarda bilgisayar üzerindeki yazılımlardan aldığınız destek alınırken CDJ’ler, bu desteği doğrudan bünyesinde barındırıyor. CDJ’ler sesi manipüle etmeye veya efektler ile şarkıya yorum katmaya olanak tanıyor.

 

Daha az elektronik: Pikap, turntable

Çok fazla yazılım ile uğraşmak istemeyenlerin tercih ettiği DJ ekipmanları arasında bulunan pikap ve turntable iyi bir DJ olma yönünde katkı sağlıyor. Turntablenin iki ton arasındaki beat matching yani vuruş sayısını eşitlemesi sayesinde farklı tondaki müzikler arasında daha yumuşak bir geçiş yapılabiliyor.

 

Bilgisayar temelli müziğin olmazsa olmazı: Midi klavye

Çoğunlukla DJ’lerin hazır müzikler üzerinde çalıştıkları düşünülüyor. Oysa DJ’ler gitar veya keman virtüözü gibi klavyeler aracılığıyla yeni müzikler üretebiliyor. Müzik üretim, mixleme veya remixleme gibi konularda midi klavyeler sıklıkla kullanılıyor. Gitarın, darbukanın, çellonun veya davulun sesini çıkarmayı mümkün kılan midi klavyeler, ses kartıyla birlikte kullanıldığında gecikmenin düşmesi sayesinde daha konforlu bir kullanım sağlıyor.

 

Tonları ayrıntısıyla işitin: Kulaklık

DJ’ler için kulaklık ciddi oranda yüksek gürültü içerisinde seslerin net haliyle işitilmesini sağlıyor. Elbette kulaklığın iyi bir ses sürücüne sahip konforlu bir kulaklık olması gerekiyor.